Týždeň plný mládežníckeho futbalu

05.09.2017

V článku sa zameriame najmä na mládežnícky futbal v Mestskom futbalovom klube Žarnovica a zároveň vás chceme pozvať na týždeň plný futbalu v ich podaní. Špecifikom mládežníckeho futbalu je, že prakticky každú sezónu sa tvorí nové mužstvo. Dôvod je pochopiteľný, mládež hrá svoje súťaže podľa vekových kategórií a s pribúdajúcim vekom prechádza hráč od najnižších vekových kategórii, v našom prípade je to prípravka U11 až do nášho dorastu, hrajúci vo vekovej kategórii do 19 rokov, tzv. U19. 

dorast
dorast

A práve ako prví zahájili novú sezónu naši dorastenci. V minulej sezóne sa im vcelku darilo, skončili na konečnom piatom mieste s 53 bodmi a za medailovým umiestnením - tretím miestom zaostali len o dva body. Našim najlepším a druhým najlepším strelcom v celej súťaži bol Richard Šarkozi, ktorý rozvlnil súperove siete 37- krát. Richard nechýba na súpiske nášho dorastu ani v tejto sezóne, zároveň je to, ale jeho posledná sezóna v mládežníckom futbale z už s vyššie spomenutého dôvodu. V prvom zápase sezóny, ktorý odohral náš dorast 19. augusta v Šalkovej sa nepredstavil a možno aj preto sa skončil s výsledkom 0:0. V druhom zápase, ktorý dorastenci odohrali 25. augusta doma s Dudincami už hral a pridal aj svoj prvý gól v tejto sezóne. Zároveň sa predstavil aj v roli kapitána. Ešte pred ním otvoril tohto sezónny gólový účet dorastu Koloman Tomáš Hedervari z pokutového kopu. Prvý domáci zápas napokon vyhrali 2:0. Na svoj tretí zápas sezóny a zároveň druhý na ihriskách súperov cestovali 29. augusta do Kremnice, ktorá v minulej sezóne skončila o skóre na štvrtom mieste a o dva body pred našim dorastom. Aj na začiatku tejto sezóny sa Kremnica ukázala ako silný súper a vo vzájomnom zápase dlho viedla, ale zápas sa nakoniec skončil spravodlivou remízou 1:1, keď skóre vyrovnal náš Jakub Klačanský. Dorast má po troch odohraných zápasoch málo aktívne skóre 3:1 a pokiaľ bude chcieť v zajtrajšom domácom zápase s Očovou uspieť, musí sa gólovo zobudiť. Zápas sa začína v stredu, 6. septembra o 16- tej. O štyri dni, v nedeľu cestujú do Hrochoti na ďalší zápas.

starší žiaci
starší žiaci

Ďalším našim mládežníckym mužstvom sú starší žiaci v kategórii U15. Starší žiaci si v minulej sezóne viedli veľmi dobre a do posledných kôl mohli pomýšľať na prvé miesto. Napokon obsadili výborné tretie miesto, keď za prvým zaostali len o tri body. Zároveň boli strelecky najvýkonnejším a najmenej inkasujúcim mužstvom v celej súťaži. To všetko je už minulosť, väčšina úspešných hráčov z minulej sezóny prešla či už do nášho dorastu alebo prestúpili do iných mužstiev, teraz je tu nová sezóna a s ňou aj "noví" starší žiaci. Novú sezónu začali 26. augusta vo Fiľakove remízou 2:2, keď skóre dvakrát doťahovali, najprv Samuelom Černákom a v závere zápasu Jánom Hedervarim. Títo hráči majú skúsenosť v kategórii starších žiakov už z minulej sezóny a aj v tomto zápase patrili k pilierom nášho mužstva. Druhý zápas odohrali znovu na ihrisku súpera, tentoraz 29. augusta v Krupine, kde zvíťazili v pomere 1:4 a znovu sa strelecky dvakrát presadil Samuel Černák, raz Ján Hedervari a jedným zásahom sa pridal aj ďalší strelec, David Varholík. V krátkom slede, 2. septembra cestovali už na svoj tretí "vonkajší" zápas do Banskej Štiavnice. Ešte aby sme nezabudli na výkon v Krupine, ten bol ďaleko lepší ako v tomto zápase v Banskej Štiavnici. V Banskej Štiavnici zápas dvakrát "doťahovali" a raz viedli, ale napokon len zremizovali. Pridal sa ďalší strelec, Filip Sámel, ktorý prešiel od mladších žiakov, kde patril k streleckej a na jeseň aj k brankárskej opore mužstva. V Štiavnici dal svoj prvý gól za starších žiakov, ale pokiaľ bude chcieť dať ďalšie a byť streleckou oporou, musí ešte poriadne zabrať. Ďalší strelci v zápase boli už spomínaní Samuel Černák, zároveň aj kapitán mužstva v doteraz odohraných zápasoch a Ján Hedervari. Zápas sa skončil 3:3, keď domáci vyrovnali dve minúty pred koncom. Škoda predtým nevyužitých šancí, ale na to sa teraz vyhovárať nedá. Starší žiaci majú po troch odohraných zápasoch 5 bodov a skóre 9:6. Zajtra ich čaká prvý domáci zápas a veľmi silný súper, ktorý zostúpil v minulej sezóne z 1. Ligy a zatiaľ v tejto sezóne všetkých valcuje. Starší žiaci odohrajú svoj prvý domáci zápas v stredu, 6. septembra o 12- tej so svojimi rovesníkmi s FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. O štyri dni, v nedeľu cestujú k ďalšiemu silnému súperovi do Lučenca.

mladší žiaci
mladší žiaci

V poradí treťou mládežníckou kategóriou v Mestskom futbalovom klube Žarnovica sú mladší žiaci U13, "dvojička" starších žiakov, s ktorými zdieľajú rovnakých súperov, akurát vo svojej vekovej kategórii. Mladší žiaci v minulej sezóne obsadili 7. miesto a uzatvorili hornú časť tabuľky, v ktorej bolo štrnásť tímov. V tejto sezóne u mladších žiakov došlo k výraznej obmene kádra, keď viacero hráčov prešlo medzi starších žiakov. Pribudli hráči z prípravky a poskladalo sa nové mužstvo. Čakalo sa na prvý zápas, ako to všetko dopadne. Už sme spomenuli, že mladší žiaci majú rovnakých súperov ako ich "dvojička" a preto tiež odohrali svoj prvý zápas v sezóne vo Fiľakove. V zápase dvakrát prehrávali a dvakrát vyrovnali Tomášom Valentom. Víťazný gól strelila Patrícia Urblíková. Za najlepších hráčov zápasu boli vybratí za domácich Csaba Oláh a za našich Samuel Janovič, ktorý mal ako obranca na starosti práve spomenutého Oláha. A aby sme nezabudli, cestou na zápas si mladší žiaci v autobuse zvolili nového kapitána Alexa Luptáka, ktorý doviedol svoj tím k prvému víťazstvu. Začal teda dobre. Na druhý zápas povzbudení víťazstvom z Fiľakova cestovali mladší žiaci do Krupiny. Domácich od začiatku pritlačili a v zápase vyhrávali už 0:5, keď v závere na 1:5 korigovali domáci z priameho kopu. Z našich mladších žiakov sa trikrát strelecky presadil Jozef Tekeli a dvakrát Martin Kováč, spoluhráči v útoku a susedia v súkromí. Najlepším hráčom zápasu z nášho tímu bol vybraný najlepší strelec Jozef Tekeli. Tak ako aj starší žiaci aj mladší odohrali svoj doteraz posledný a zároveň tretí zápas v sezóne v Banskej Štiavnici. Banská Štiavnica bola v minulej sezóne výborná, veď aj celú súťaž vyhrala. Ale aj u nich došlo k obmene kádra a mužstvo keď sa zohrá, bude opäť okupovať horné priečky v tabuľke. Napriek tomu išli naši mladší žiaci do zápasu povzbudení predchádzajúcimi dvomi víťazstvami, ale s rešpektom. V štiavnickom zápase to už vyzeralo na prvú prehru v sezóne. Naši mladší žiaci prehrávali po zahodených šanciach, desať minút pred koncom zápasu už 3:1, keď polčas sa skončil remízou 1:1, za našich vyrovnával Alex Lupták, ale v 50. minúte sa prihlásil o slovo najlepší strelec z Krupiny Jozef Tekeli a zavelil na obrat v zápase. Znižoval na 3:2, remízu zariadil Miroslav Červík a víťazstvo na stranu našich mladších žiakov preklopil dve minúty pred koncom Martin Kováč. Zápas sa skončil s výsledkom 3:4. Za najlepšieho hráča zápasu z nášho družstva bol zvolený Matúš Šmondrk. Mladší žiaci zatiaľ v súťaži nestratili ani bod a majú skóre z troch zápasov 12:6. Zajtra ich však, presne ako starších žiakov, preverí súper z iného súdka. V stredu, 6. septembra o 14-tej nastúpia proti svojim rovesníkom s FK Pohronie, ktorí ako ich "dvojička" tiež vypadli z 1. Ligy, ale v tejto sezóne a súťaži zatiaľ svojich súperov drvia. Aj mladší žiaci o štyri dni po tomto zápase, v nedeľu cestujú k ďalšiemu silnému súperovi do Lučenca.

Aká je skutočná výkonnosť našich mladších, ale aj starších žiakov sa ukáže práve v zajtrajšom a nedeľňajšom dvojzápase s Pohroním a Lučencom.

spoločné foto prípravkárov z minulej sezóny
spoločné foto prípravkárov z minulej sezóny

Najmladšou futbalovou kategóriou v Žarnovici je naša prípravka U11. Prípravkári novú sezónu otvárajú vo štvrtok, 7. septembra o 16- tej na domácom ihrisku, kde privítajú prípravkárov z Hliníka nad Hronom. Naši prípravkári sa v minulej sezóne umiestnili v dlhodobej súťaži na peknom treťom mieste a tým si vybojovali účasť aj na záverečnom finálovom turnaji v Dolnej Ždani, kde obsadili konečné tretie miesto v súťaži. U prípravkárov prirodzene došlo k tiež veľkej obmene kádra a to v akej hernej forme sú naši najmenší futbalisti sa ukáže v prvých zápasoch novej sezóny.

spoločné foto dievčat z minulej sezóny
spoločné foto dievčat z minulej sezóny

Poslednou kategóriou v našej futbalovej mládeži sú naše dievčatá WU15, ktoré minulý rok vyhrali historicky prvý ročník v dievčenskom futbale v oblastnej súťaži žiarskeho futbalového zväzu. Svoju súťaž hrajú podobne ako minulý rok turnajovým spôsobom a svoj prvý tohto sezónny turnaj odohrajú v Banskej Belej budúci týždeň, v utorok, 12. septembra od 15:30.

Vladimír Janovič

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu