História Žarnovického futbalu

História futbalu v Žarnovici píše už svoju deviatu desaťročnicu a jeho začiatky siahajú až do medzivojnového obdobia.

Prvý oficiálny zápas odohrali Žarnovičania 14. septembra 1931 a od tohto dátumu vlastne existuje v Žarnovici futbalový klub. Po tomto zápase získali futbalisti mnoho priaznivcov a podporovateľov.           V rokoch 1934 - 1935 hrali futbalisti Žarnovice I. triedu. ŠK Žarnovica v súťaži obsadil 2. miesto. Roky 1936 až do vojny boli veľmi plodné, nakoľko Žarnovičania mali najlepšie družstvo v širokom okolí.         V tomto období obsadila Žarnovica 1. miesto v oblastnej súťaži pred ZTK Zvolen. Pre finančné problémy však Žarnovica nepostúpila do vyššej súťaže. História RTJ sa datuje do roku 1941. Vtedy sa cez Žarnovicu začala budovať cesta, ktorá viedla cez ihrisko, v dôsledku čoho sa futbalový klub načas rozpadol. Príčinou stagnácie bola aj 2. svetová vojna.

V roku 1946 sa začal budovať futbalový štadión. V tom istom roku boli utvorené dva futbalové oddiely a to Sokol a Klub na Preglejke. Zanedlho sa obidva kluby zlúčili. Predsedom novovytvoreného klubu bol Fr. Hroch. Oddiel sa postupne z okresných súťaží prebojoval do krajských súťaží. Veľkými organizátormi rozvoja futbalu boli predovšetkým Š. Cimra a S. Iskra. Začiatkom päťdesiatych rokov bol premenovaný ŠK Žarnovica na DŠO Tatran Žarnovica. Futbal bol naďalej na veľmi dobrej úrovni a Žarnovicu v tom čase reprezentovali Šebian, Nikodém, Deutsh, Gregor, R. Suchý, Hromádka, M. Suchý, Linder, Jančok, Gregor, Mladý a ďalší. Neskoršie koncom päťdesiatych rokov prišla na žarnovických futbalistov kríza, ktorá mala za následok vypadnutie z krajskej súťaže. Žarnovičania sa však rýchlo spamätali a v ročníku 1960 - 1961 si vybojovali postup do krajskej súťaže. Zásluhu na tom mali títo hráči: J. Kmeť, Belica, Turček, Regina, Krébes, Holub, J. Šulva, Macko, Mesiarik, Slinčák, Gábor, Mačody a ďalší. V krajskej súťaži mužstvo bojovalo vždy o popredné miesta. Mužstvo bolo v tejto súťaži 10 rokov a v sezóne 1969 - 1970 obsadilo s prevahou 1. miesto a postúpilo do krajského majstrovstva. O tento postup sa zaslúžili títo hráči: Ing. Hlavačka, Bielik, Lichner, Valentík, Šulva, Búry, Uhrín, Regina, Ing. Sedlák, Ing. Takáč, Macko, Mihálik, Ficel, Mesiarik, Magdolén, Hrčka. Trénerom mužstva bol Pavel Mesiarik, vedúcim Jaroslav Strmeň. Mužstvo obsadilo v prvom ročníku 4. miesto. V ročníku 1975 - 1976 mužstvo z krajského majstrovstva vypadlo do krajskej súťaže I. A triedy. Mužstvo v tejto súťaži bojovalo so striedavými úspechmi. V tomto období reprezentovali Žarnovicu Ingeli, Packo, Prokop, Lupták, Ing. Tomáš, Ing. Mikuška, Ziman, Csányi, Turčan, Ing.Šovčík, Abrahám, Moška, Pán, Pukan, P. Kmeť, E. Žiakovič, Ing. U. Žiakovič, Jalakša, Majerský, Bobula a ďalší.

A mužstvo hralo pod názvom TJ Tatran Preglejka Žarnovica, neskôr TJ Preglejka Žarnovica, FK Preglejka Žarnovica, FK Žarnovica a v súčasnej dobe hrá pod názvom MFK Žarnovica.

Od roku 1980 začal veľmi intenzívne pracovať futbalový výbor, ktorého členmi alebo prezidentami boli postupne Považan, Strmeň, Ing.Takáč, Ing.Andrášik, Ing.Vanka,Tužinský Joz. st., Tužinský Joz. ml., J. Šulva, J. Kmeť, Ing.Šíma, Joz. Daniš, Šedivec, Suchý M., Ing.Mikuška, J.Káčer, Peťko, M.Daniš.

1980 - súčasnosť:
V týchto rokoch hralo A mužstvo majstrovstvá kraja skupiny B, I. A triedu skupiny C, terajšiu V. ligu so striedavými úspechmi. V sezóne 1982/83 medzi najznámejších hráčov v Žarnovici patrili: Abrhám, Mikuška, Repiský, Csanyi, Pán, Tomáš, Lupták, Žiakovič, Bobula, Ziman, Packo, Turčan, Vlacuška, Moška, Jalakša, Ingeli I., Kmeť, Pacher, Meliš Ľ., Pukan. Najlepšími strelcami boli: Vlacuška (18), Pán (12), Mikuška (4).... A mužstvo obsadilo 2. miesto. V nasledujúcej sezóne do mužstva pribudli ďalší hráči: Tisovský, Macko, Gonda, Suchý, Lenč, Obrcian. V krajskom majstrovstve skupiny B obsadila Žarnovica 8. miesto. Najlepšími strelcami boli: Pán (12), Pacher (7), Ing. Mikuška (4), Ing. Tomáš (3).... V sezóne 1984/85 obsadilo A mužstvo 9. miesto a najlepšími strelcami boli: Pán (15), Urblík (5), Ing. Mikuška, Ing. Tomáš (3).... Do mužstva pribudli: Urblík, Žiakovič, I. Kmeť, M. Daniš, Goral, J. Beňo, F. Káčer.... V sezóne 1985/86 boli v kádri mužstva Packo, Lupták, Tomáš, Turčan, Mikuška, Obrcian, Tisovský, Vlacuška, Urblík, Pán, Pukan, U. Žiakovič, I. Kmeť, Daniš, Gonda, Š. Mikuška, Káčer, Čavojec. V tejto sezóne obdsadila Žarnovica predposledné miesto. Najlepšími strelcami boli: Pán (9), Obrcian (5), Ing. Tomáš (4).... V sezóne 1986/87 Žarnovica vypadla do I. A triedy. V tomto období boli v kádri: Čavojec, Daniš, Tomáš, Debnár, Tisovský, Obrcian, R. Pukan, Žiakovič, I. Kmeť, Pán, Eržiak, Gonda, Solga, Š. Mikuška, Gulaša, Bielik, Macko, Baranec, Gubán.... Nasledujúcu sezónu hrala Žarnovica v I. A triede s týmto kádrom: Dobrík, Ing. Tomáš, Ing. Mikuška, Pán, Ing. Šovčík, Herda, Ing. Gubán, E. Žiakovič, Gonda, Macko, R. Pukan, Eržiak, Debnár, P. Boháč, Goral, I. Zelovič, Barák... Najlepšími strelcami boli: Ing. Šovčík (7), Pán, Ing. Mikuška (5), Barák (2)... V sezóne 1988/89 do mužstva pribudli: Vincenc, Doložický, Žoltický, P. Beňo, Ľ. Beňo. Najlepšími strelcami v tejto sezóne boli: Ing. Šovčík (10), Barák (7), Beňo (7), Pán (4).... V tomto období boli najznámejšími trénermi Kašša, Herda.... 
Najhoršie bolo vypadnutie do I. B triedy, z ktorej A mužstvo opäť postúpilo a so striedavými úspechmi hralo v I. A triede skupiny C, resp. v 5. lige. V sezóne 2000/2001 A mužstvo vypadlo do I. triedy okresu. No nakoniec po úspešnom zvládnutí barážových zápasov v Lieskovci 6. júla 2003 opäť postúpilo do 5. ligy. O tento úspech sa zaslúžili títo hráči: P. Nemec, R. Černák, M. Seget, M. Gregor, J. Repiský, Mgr. Hlavačka, Ing. Mičík, M. Gubán, M. Kopernický, J. Kopernický, Nasvetr, R. Jelínek, M. Štefanka, Ing. Roško, Ľ. Rendla, P. Gregor, M. Štefanka ml.. Trénerom mužstva bol Miroslav Leba, vedúcim Ľubomír Čunderlík. V 5. lige sa opäť Žarnovica prezentovala dobrými výkonmi, ale v sezóne 2010/2011 sa zachránila na poslednú chvíľu. Mužstvo sa v tom čase dalo dohromady a hneď v nasledujúcej sezóne 2011/2012 postúpilo do 4.ligy skupiny Juh, keď s úplným prehľadom vyhralo 5. ligu. O tento úspech sa zaslúžili títo hráči: Herold, Gappa, Liner, Listofer, Šmondrk, Zelovič ml., Nasvetr, M.Laurov, Koutný, Ing. Miškov, Ing. Roško, Mikuška ml., Joz. Šopa, Černák, L. Štefanka, Mgr. Hlavačka, Mihajlovič, Vuong, M. Bocian, J. Michalov, Hudec. Trénerom mužstva bol F. Bielik, asistentom I. Zelovič, vedúcim Ľ. Čunderlík. 
V sezóne 2012/ 2013 A mužstvo v 4. lige skupiny Juh obsadilo 4. miesto. V 26 tich zápasoch dokázalo 13 krát zvíťaziť, 3 krát remizovať a 10 krát prehrať. Dosiahnuté skóre bolo 56:34. Najlepším strelcom bol Mikuška, ktorý 18 krát skóroval, 8 krát skóroval M. Laurov, 5 krát Černák a Listofer. V tejto sezóne Žarnovicu reprezentovali títo hráči: Herold, Gapa, Jo. Šopa, Šmondrk, Zelovič, Listofer, Bocian, Hudec, Černák, M. Laurov, Mikuška, Vuong, Michalov, Mgr. Hlavačka, Ing. Roško, Štefanka, Ing. Miškov, Nasvetr, Mi. Štefanka, Rapčan. Trénerom bol Ivan Zelovič, ktorého vystriedal Miroslav Leba, vedúcim mužstva bol Ľubomír Čunderlík. 
V sezóne 2013/2014 bolo A mužstvo stále účastníkom 4.ligy skupiny Juh, kde po jeseni bolo na 1.mieste. O tento miniúspech sa zaslúžili títo hráči: Herold, Šmondrk, Zelovič, Gapa, Listofer, Mgr. Hlavačka, Joz. Šopa, M. Laurov, Vuong, Černák, Mikuška, J. Michalov, Hudec, Nasvetr, P. Országh, Ing. Roško, Dekíš, Necpal. Trénerom mužstva bol M. Leba, vedúcim mužstva Ľ. Čunderlík, prezidentom klubu M. Daniš. Prvé miesto po jeseni si A mužstvo udržalo a postúpilo do III. ligy skupiny Stred, ktorá je treťou najvyššou súťažou na Slovensku. O tento úspech sa zaslúžili títo hráči: Herold, Gapa, Černák, J. Žiak, Nasvetr, Listofer, Mgr. Hlavačka, Mikuška ml., Necpal, Dekíš, Sámel, M. Laurov, Zelovič ml., Jo. Šopa, Ometák, Ing. Roško, L. Štefanka, Vuong, Michalov. A mužstvo v 26 -tich zápasoch 18 krát vyhralo, 3 krát remizovalo a len v piatich zápasoch bolo porazené. Dosiahlo 57 bodov so skóre 52:26. Najlepšími strelcami boli Mikuška, M. Laurov - 10 gólov. Trénerom mužstva bol Miroslav Leba, vedúcim mužstva Ľubomír Čunderlík. Prezidentom klubu pri tomto historickom úspechu bol a do súčasnosti je Michal Daniš.

V sezóne 2014/2015 bolo A mužstvo nováčikom 3. ligy skupiny Stred. V tomto ročníku boli na súpiske títo hráči: Černák, Gapa, Herold, Mgr. Hlavačka, P. Hudec, M. Laurov, Michalov, Ing. Miškov, Nasvetr, Ing. Roško, T. Sámel, Šmondrk, Jo. Šopa, Štefanka, Vuong, Zelovič, J. Žiak, Mikuška, Listofer, Ometák, Necpal, Bobor, Kašuba, Šimun, Marušin, Javorčík, Šupej, Blaščík, Vereš. Nováčik tejto súťaže sa v jesennej časti snažil, ale hlavne v jarnej časti sa boril s problémami. V mnohých zápasoch museli nastúpiť aj hráči B mužstva - Eržiak, Štubňa, V. Fusatý. Trénerom mužstva bol v jesennej časti Miroslav Leba, vedúcim mužstva Ľ. Čunderlík. V jarnej časti sa stal trénerom Mgr. Milan Nemec, vedúcim mužstva Ivan Zelovič, neskôr Mgr. Ratibor Kopčák. Mgr. Milan Nemec v priebehu jarnej časti odstúpil a všetky zápasy do konca súťaže boli na lavičke Mgr. Kopčák a Pavol Romanec. Z 28 zápasov Žarnovičania zvíťazili 6 krát, 2 krát remizovali a 20 krát prehrali. Dosiahli skóre 37:86. V jarnej časti A mužstvo bodovalo len raz, keď doma porazilo Novú Baňu 6 : 1. A mužstvo obsadilo 15. miesto, ale vďaka odstúpeniu FK 34 Brusno-Ondrej, sa v súťaži zachránilo. Najlepším strelcami boli Bobor (10), Štefanka (9), Mikuška (8). 
Sezónu 2015/2016 A mužstvo začalo veľmi zle. Po 5- tich kolách malo na svojom konte 0 bodov. Až v 6. zápase bodovalo A mužstvo naplno v domácom zápase s Pohroním B, ale odvtedy pribúdali na konto Žarnovice ďalšie víťazstvá. Žarnovičania po jeseni skončili na 8. mieste, keď 8 krát zvíťazili a 7 krát prehrali. Získali 24 bodov a skóre bolo 29:34. V jarnej časti pokračovali Žarnovičania v dobrých výkonoch a v konečnej tabuľke obsadili krásne 4. miesto. Z 30 tych zápasov 19 krát vyhrali, raz remizovali a prehrali 10 krát. Získali 58 bodov a skóre 61:52. Najlepšími strelcami boli: M. Laurov, Ma. Šovčík po 10, Válovčan ( po jeseni hosťoval v Dukle Banská Bystrica ), R. Víglaský po 7.
V tejto sezóne Žarnovicu reprezentovali títo chlapci: Straka, Hoger, Javorčík, L. Štefanka, Ondrejka, M. Laurov, R. Víglaský, Vuong, Smelák, Ma. Šovčík, Bobor, Arvaj, Válovčan, Uličný, Londák, Záhradník, Krivjančin, Tyčiak, Blaho, Antal, Sedliak, Jo. Šopa. Trénerom A mužstva bol Ján Kováč, vedúcim mužstva v jesennej časti Pavol Romanec, ktorého v priebehu súťaže vystriedal Mgr. Ratibor Kopčák. Prezidentom klubu bol Michal Daniš.

Od roku 2000 do roku 2016 medzi najlepších strelcov Žarnovice patrili: 2000 - Šimko (24), Ing. Mičík (11), M.Štefanka (8), 2001 - Ing. Mičík (17), Kopernický (13), Muha (9), 2002 - Nasvetr (17), Kopernický (13), Ing.Mičík (12), 2003 - Ing. Mičík (14), Jelínek (14), Nasvetr (13), Mgr. Hlavačka (13), 2004 - Ing.Mičík (14), Mgr. Hlavačka (12), M.Gubán (9), 2005 - Mgr. Hlavačka (26), Gubán (9), Ing.Roško (5), 2006 - Mgr. Hlavačka (15), Ing.Mičík (13), Kopernický (9), 2007 - Mgr. Hlavačka (21), Ing. Mičík (14), Nasvetr (6), 2008 - Mgr. Hlavačka (25), Nasvetr (11), M. Laurov (9), 2009 - M. Laurov (17), Mgr. Hlavačka (16), Černák (9), 2010 - M. Laurov (27), P. Mikuška (25), Mgr. Hlavačka (13), 2011 - M. Laurov (21), P. Mikuška (20), Černák (19), 2012 - P. Mikuška (18), M. Laurov (17), Ing. Miškov (7), 2013 - M. Laurov, Mikuška (10), 2014 - 2015 - M. Laurov, Ma. Šovčík (10), Víglaský, Válovčan (7).

Najznámejšími trénermi pri A mužstve boli : Kašša, Regina, Herda, L.Kováč, Ing.Hlavačka, Oravec, Sámel, Leba, Kršák st, F.Bielik, Ing.Mikuška, Ing.Tomáš, J. Kováč a iní.

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu